Ören Yerleri
facebookTwitterGoogle Plus

Pisidia Antiokheia Antik Kenti

Antiokheia, Yalvaç İlçesinin 1 km kuzeyinde, yaklaşık 1236 m yüksekliğe ulaşan bir tepenin üzerine kurulmuştur. Şehrin surlarla çevrili olan alanı 47 hektardır. 

Izgara planlı olan kentte şimdilik bilinen yapılar; Pisidia Bölgesinde ilk ve en büyük koloniyi kuran İmparator Augustus’a adanan Augustus Tapınağı, mimari farklılığının yanı sıra Azize Tekla’nın içerisinde bir takım eziyetlere maruz kalmasından dolayı Hıristiyanlık alemi açısından dini öneme sahip olan Tiyatro, oldukça büyük bloklarıyla ve sağlam yapısıyla dikkat çeken Roma Hamamı, Antiokheia’nın ilk ve en büyük kilisesi St. Paul Kilisesi, antik kentin simgesi haline gelen Su Kemerleri, dünyanın ilk işçi grevinin yapıldığı Tiberius Meydanı, kentin ana giriş kapısı olan Batı Kapısı, Augustus Tapınağı’na geçişi sağlayan Propylon, Anıtsal Çeşme olarak da bilinen Nympheum, Decumanus Maximus ve Cordo Maximus Caddeleri ile Merkezi Kilise ve Kuzey Kilisesi’dir.  

Hıristiyanlık dininin yayılmasında siyasi kişiliği ile çok önemli bir rol oynamış olan Aziz Paul’un, Antiokheia’ya üst üste üç defa (MÖ 48-56 yılları arası) gelmesi, farklı dinlere inanan insanlara hitap ederek onlara Hıristiyanlığı anlatması, vaazlar vermesi, Antiokheia’nın önemini daha da artırmıştır. Her yıl onbinlerce Hıristiyan turist, buraya hacı olmak için gelmektedir. Bu nedenle antik kent ve içindeki Aziz Paul Kilisesi ülkemizdeki inanç turizm merkezleri arasında yer almaktadır. 

Adada Antik Kenti

Sütçüler ilçesinde bulunan antik kent, 1888 yılında tespit edilmiştir. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte şehrin adı ilk kez MÖ II. yüzyılda Termessos’la yapılan bir anlaşmada “Adada” olarak geçer. Roma İmparatorluk döneminde özellikle İmparator Traianus, Hadrianus ve Antoninus Pius dönemleri Adada’nın en parlak dönemleridir. Anadolu’da en sağlam kalabilmiş antik kentlerinden birisidir. Kentte üst yapısı sağlam durumda Traianus Tapınağı, İmparatorlar Tapınağı, İmparatorlar ve Zeus Megistos–Serapis Tapınağı ile Severuslar döneminde yapılmış ve günümüze tahrip olarak gelmiş İmparatorlar ve Aphrodite Tapınağı bulunmaktadır. Ayrıca batı yamaca oturmuş tiyatro, anıtsal bir mezar yapısı, sur duvarları, Nekropol, Bizans bazilikası, tabanı taş döşeli forum ve açık hava toplantı yeri, çarşı binası veya yönetim merkezi olabilecek bir yapı ile orijinal taş döşemeli antik yol bulunmaktadır. 

Men Kutsal Alanı ve Tapınağı   

Ay Tanrısı Men adına inşa edilen Men Kutsal Alanı, Yalvaç’a 5 km uzaklıkta Gemen Korusu’nda bulunmaktadır. İç Batı Anadolu’da tapınımı MÖ 4 yıllarına dayanan Men tanrısı, güçsüzlerin, yoksulların, hastaların koruyucusu olarak bilinir ve sembolü hilal şeklinde ay olup kutsal hayvanları boğa ve aslandır. Men Tapınağı çevresinde bulunan diğer yapılar, küçük tapınak, stadion, tören salonu, kült yemeklerinin yendiği bir ev ve 20 kadar niteliği tam anlaşılamayan yapılardır. 
Isparta Belediyesi Hizmet Binası, Mimar Sinan Caddesi No:1 | T. + 90 (246) 211 6000 | F. + 90 (246) 212 0869
© 2016 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü