Göller
facebookTwitterGoogle Plus

Eğirdir Gölü 

Eğirdir Gölü, Sultan ve Karakuş Dağları’nın arasında ve il alanının ortasında yer almaktadır. 517 km2 yüz ölçümü ile Türkiye’nin 4. büyük gölüdür. Kuzey-güney uzunluğu 50 km olan, doğu-batı genişliği ise 3 ila 15 km arasında değişen Eğirdir Gölü, takriben 3.309 km2 lik bir havzanın sularını toplamaktadır. 


Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Çünkü Eğirdir Gölü’nün her noktasından ödüllere layık etkileyici görüntüler yakalayabilirsiniz. “Yedi Renkli Göl” olarak bilinen Eğirdir’in en güzel manzarasını Eğirdir Kalesi, Yellibelen ve Oluklacı Tepeleri ile Akpınar Köyünden seyredebilirsiniz. Eğirdir Gölü, günün değişik zamanlarında farklı renkler alan, gün batımında seyrine doyum olmayan, etrafı elma ve şeftali bahçeleriyle çevrili, berrak plajlarıyla ünlü, Türkiye’nin dördüncü büyük gölüdür. Göl içerisinde iki küçük ada vardır. Biri Can Ada, diğeri Yeşil Ada (Nis)’dır. Tüm çevresi kamp ve karavan yönünden kullanılabilir olan gölde suya girmek, denize göre daha rahat ve hoş bir his verir. İnce kumlu ve gölün yüzmeye en elverişli yerleri Altınkum Plajı ile Bedre Koyudur.

Kovada Gölü 

Eğirdir ilçesinin 29 km güneyinde bulunan Kovada Gölü, karstik çöküntülerden meydana gelmiş, oldukça sığ olup, derinliği 6-7 metreye kadar iner. Suda bulunan ve göle yeşil renk veren tortular 1,5 m. derinlikten sonrasının görülmesine engel olurlar. Gölün deniz seviyesinden yükseltisi 900 m.dir.

Gölcük Gölü 

Gölcük, Isparta’nın 5 km güneybatısında ve deniz yüzeyinden yüksekliği 1380 m olan, krater çukurunun su ile dolmasından oluşmuş bir krater gölüdür. Gölcük, 150-300 m kadar yükselen ve volkanik küllerle kaplı tepelerle çevrilidir. 1.5 km çapında bir daire biçiminde olup, gölün ortasına doğru derinliği 32 metreyi bulmaktadır. 
Isparta Belediyesi Hizmet Binası, Mimar Sinan Caddesi No:1 | T. + 90 (246) 211 6000 | F. + 90 (246) 212 0869
© 2016 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü