Isparta Neresi
facebookTwitterGoogle Plus

Güller ve göller şehri Isparta, Türkiye’nin Batı Akdeniz Bölgesi’nde yer alan, doğal güzelliklerin birbiriyle yarıştığı bir şehirdir. Sıcak ve içten bir Akdenizli olduğu kadar, bereketli ve alçak gönüllü bir Orta Anadolulu, vakur ve başını öne eğmez bir Egelidir aynı zamanda…

Tarih boyunca sürekli olarak Orta Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında önemli bir kavşak olması Isparta’yı kültürlerin kaynaştığı bir yer haline getirmiştir.

Türkiye’nin gül bahçesi olan Isparta, gül yetiştiriliciliği ve gül yağı üretiminde dünyanın önemli endüstri merkezlerindendir. Şehirde sanayi dumanı değil, halen gül kokmaktadır. Parfümden kreme, lokumdan reçele kadar otuzdan fazla ürüne dönüşen Isparta gülü, kentin her köşesinde kendisini gösterir.

Türkiye’nin elma üretiminin %20’sini karşılayan Isparta, aynı zamanda Türkiye’nin elma, kiraz ve meyve bahçesidir.

Isparta, her mevsim ve günün her saatinde renk değiştiren Eğirdir Gölü ile de ünlüdür. Isparta sınırları içerisinde çok sayıda göl, gölet, milli ve tabiat parkı ile tabiat koruma alanı bulunur. Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ve Gölcük Krater Gölü bilinen en önemli gölleridir. Halk arasında “Yedi Renkli Göl” olarak bilinen Eğirdir Gölü, suyunda yetişen balıklarının lezzeti ile de tanınmaktadır.

Bölgede geçmişten günümüze birçok uygarlığın izlerini bulmak mümkündür. Lidyalılar, Frigler, Persler, Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemine ait önemli tarihi eserler ve antik kentler vardır. Aziz Paul’un ilk vaazını (MS 46) verdiği kilise Yalvaç Pisidia Antik Kentinde bulunmaktadır. Tarihte, Bizanslılar ile Türkler arasında 1176 yılında yapılan Miryokefalon Savaşı, Isparta topraklarında olmuştur

Yörede geleneksel el sanatlarından minyatür halı, çorap, semer, keçe, saraç, deri, minyatür at arabası, oya vb. ürünler kültürel ve ekonomik değerlerdir. Gül kreminden reçeline, güzellik ürünlerinden şekerlemelere kadar gülden yapılmış hediyelikler, kentin hemen her dükkanında satılır. Ayrıca portre ya da sanatsal figürlerle dokunmuş modern el halıları da hediyelik ürünler arasında yer alır. Yörenin zengin bir geleneksel halk mutfağına sahip olması da bu şehri ziyaret etmek için geçerli sebeptir.

Isparta ve çevresi, turizmin dört mevsim yapılabildiği ve her türlü doğa sporlarına meraklı konuklarını mutlu edecek seçenekler sunan bir bölgedir. Kışın, Davraz dahil diğer dağlarda kış sporları, geri kalan mevsimlerde de doğa ve kültüre açık turizm faaliyetleri yapılabilmektedir. Her türlü su sporunu ve yamaç paraşütü yapmak için Eğirdir Gölü, kamp, dağcılık ve doğa yürüyüşleri yapmak için Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Kızıldağ Milli Parkı, Dedegöl Dağları, kültür ve inanç turizmi için Yalvaç Pisidia Antik Kenti ve Sütçüler Adada Antik Kenti, sağlık turizmi için Kızıldağ Milli Parkı, mağara turizmi için Aksu Zindan Mağarası ve Yenişarbademli Pınargözü Mağarası yörenin en dikkat çekici turizm değerleridir. Bunların yanı sıra ilde bulunan müzeler, kaleler, su kemerleri, kervansaraylar, medreseler, camiler, kiliseler, çarşılar, köprüler, geleneksel evler, kaya mezarları ve yazıtları, yaylalar, milli parklar ve tabiat parkları, göl ve göletler, baraj kenarları, mesirelik ve dinlenme yerleri, örnek ve otantik turizm köyleri görülmeye değer diğer tarihi, kültürel ve turizm değerleridir.

İlde dikkat çeken bir diğer turizm aktivitesi de Türkiye’nin ikinci en uzun mesafe yürüyüş rotası olan Aziz Paul Yolu’dur. Antalya ve Isparta il sınırları içerisinde 500 km mesafeli ve yaklaşık 14 gün süren bir yürüyüştür. Yürüyüş rotası Perge veya Aspendos’tan Isparta Yalvaç’a kadar sürmektedir.

Gülün ve gölün şehri Isparta, doğa sporu severleri eşsiz coğrafyasına davet ediyor…

Isparta Belediyesi Hizmet Binası, Mimar Sinan Caddesi No:1 | T. + 90 (246) 211 6000 | F. + 90 (246) 212 0869
© 2016 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü