Merkez
facebookTwitterGoogle Plus
Isparta, Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde Göller Bölgesinde yer alır. 8.933 km2lik yüzölçüme sahip olan Isparta, kuzey ve kuzeybatıdan Afyon, batıdan ve güneybatıdan Burdur, güneyden Antalya, doğu ve güneydoğudan ise Konya illeri ile çevrilmiştir.


Isparta’ya özgü gül bahçelerini Gölcük Tabiat Parkı yolunda bulabilir, Mayıs-Haziran aylarında sabah 05.00 öğlen 11.00 saatleri arasında gül toplayan insanları fotoğraflayabilir, siz de mis gibi gül kokusunu ciğerlerinize doldurabilirsiniz. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında, üç gün devam eden Isparta Gül ve Halı Festivali’nde gülün kokusu tüm caddelere yayılır.

Isparta’ya geldiğinizde Isparta’nın fırın kebabını, düğün pilavını ve irmik helvasını yemeden; gülden yapılmış lokum, reçel, krem, gül suyu vb. ürünleri, ayrıca meşhur Isparta dokumalarından ve minyatür halıları almadan gitmeyin. 

Tarihte Isparta
Isparta’da Lidyalılar, Frigler, Persler, Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Hamidoğulları Beyliği ve Osmanlılar hüküm sürmüşlerdir. Isparta, 1204 yılında 3. Kılıçarslan Döneminde Türklerin eline geçmiştir. 1923 yılında bağımsız olan il, 1926 yılında “Isparta” adını almıştır. 

Isparta adının nereden geldiğine dair bazı rivayetler bulunmaktadır. Isparta’nın tarihte en çok geçen adının Baris olduğu, bu ismin Hititler tarafından verildiği ve "Bereket" anlamına geldiği, ayrıca Romalıların Pisidia bölgesine hakim olunca, Baris adını kendi dillerine uydurup "Sbarita" dediklerine inanılmaktadır.

Bölgeye ilk yerleşimlerin tarihi, Üst Paleolitik (MÖ 35.000-10.000) ve Mezolitik (MÖ 10.000-8.000) dönemlere iner. Hitit Döneminde (MÖ 1800-1200), bölgenin adı “Pitaşşa” olarak geçmektedir. Tarihi kaynaklarda Pisidia adına ilk kez Perslerin Döneminde, MÖ 5. yüzyıl sonunda rastlanır. MÖ 334 yılında, Büyük İskender’in egemenliğine geçen bölge, Büyük İskender’in ölümünden sonra MÖ 281 yılında yapılan savaşla Seleukosların eline geçmiştir. Bu dönemde Pisidya bölgesinde Seleukoslar tarafından Seleukeia Sidera (Atabey-Bayat), Apollonia (Uluborlu), Antiokheia (Yalvaç) kentleri kurulmuştur.

Isparta, Roma İmparatorluğu’nun MS 395 yılında ikiye ayrılmasından sonra Bizans İmparatorluğu’na bağlanmıştır. II. Kılıç Arslan zamanında (1156-1192) yoğunlaşan Bizans-Selçuklu savaşlarının en önemlisi olan Miryakefalon Savaşı, 1176 yılında Isparta topraklarında olmuştur. Isparta yöresi bütünüyle, 1204’te III. Kılıç Arslan döneminde ele geçirilmiştir. XIII. yüzyıl başlarında, Anadolu Selçuklu Devleti’nin sona ermesinden kısa bir süre önce, bu yörede Hamidoğulları Beyliği kurulmuştur (1301). Beyliğin kurucusu Feleküddin Dündar Bey, önce Uluborlu’yu, daha sonra da Eğirdir’i Beyliğin merkezi yapmıştır. Isparta yöresi, ilk olarak 1374’te, daha sonra 1390’da bütünüyle Osmanlı yönetimine girmiştir. 6 Mart 1930 yılında Atatürk Isparta’yı ziyaret etmiştir.

Isparta Müzesi
1985 yılında açılan müzenin ön ve arka bahçelerinde Pisidia bölgesi mezar stelleri ve mimari parçalar sergilenmektedir. Müzede Arkeoloji Salonu, Hazine Salonu, Etnografik Eserler Salonu ve Halı Salonu bulunmaktadır. Müzede MÖ III.-II. bin yıllardan günümüze değin birçok tarihi eser bulunmaktadır. Müzedeki muhteşem eserler gezenlerin hafızasından silinmez.

Camiler
Isparta’da bulunan en önemli camiler; Isparta Valisi Firdevs Paşa tarafından, 1561 yılında yaptırılan Mimar Sinan (Firdevs Paşa) Camii, İl Merkezindeki camilerin en eski tarihlisi olarak kabul edilen Kutlubey (Ulu) Camii, Ispartalı zenginlerden Abdi Ağa tarafından 1569 yılında yaptırılan İplikçi (Hacı Abdi) Camii ve 1782-83 yıllarında inşa edilmiş olan Kavaklı (Peygamber) Camii’dir.

Firdevs Bey Bedesteni
Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Isparta Valisi Firdevs Bey tarafından, 1561 yılında, Mimar Sinan Camisine gelir sağlamak amacıyla yaptırılmıştır.

Eski Üzüm Pazarı
Mimar Sinan Camisine gelir sağlamak için bedesten ile cami arasında 16 adet dükkân kövkeden ve ikişer katlı olarak yapılmıştır.

Dalboyunoğlu Hamamı

Dalboyunoğlu Hacı Mehmet Ağa tarafından 1689-1693 yılları arasında yaptırılmıştır. Isparta’daki hamamların en büyüğü ve en önemlisidir.

Tarihi Isparta Evleri
Isparta ve civarında eskiden, halkın çiftçilik ve hayvancılık yanında kısmen halıcılıkla meşgul olması nedeniyle evler genellikle iki katlı olarak inşa edilmiştir. Kepeci, Çelebiler, Gazi Kemal, Keçeci, Sermet, Kurtuluş, Doğancı, Dere, Emre, Karaağaç, Yayla Mahallelerinde geleneksel özellikleri taşıyan Isparta evleri bulunmaktadır.

Kiliseler
İl Merkezinde, 1750 yılında yapıldığı tahmin edilen Aya Baniya (Aya Payana) ve 1857-1860 yılları arasında yapılmış olan Aya Ishotya (Yorgi) adında iki adet Ortodoks kilisesi bulunmaktadır.

Kapıkaya Harabesi

Eğimli arazide yer alan kentin güney tarafı surla çevrili, kuzey tarafında ise yüksek bir kayalık bulunmaktadır. Kent muhtemelen Hellenistik Dönemde (MÖ 330-30) kurulmuştur.

Ayazmana Mesireliği

Ayazmana Mesireliği Merkez İlçe’nin 2 km güneydoğusunda bulunmaktadır. Soğuk suları ile ünlü dinlenme yeri kestane ağaçlarıyla kaplıdır. Piknik ve çocuk oyun alanları için tüm altyapı düzenlemeleri yapılmıştır. Ayrıca lokanta ve çay bahçeleri ile keyif verici bir dinleme yeridir.

Kirazlıdere ve Gökçay Mesireliği
Hisartepe yamaçlarında, Isparta’yı kuşbakışı gören, etrafı bağ ve bahçelerle kaplı ve lokantaları bulunan bir piknik yeridir. Özellikle yaz aylarında panoramik bir görüntüye sahiptir. Gökçay Mesireliğinde çocukların doyasıya eğlenebileceği çocuk parkı ve oyun alanlarının yanı sıra farklı mimari tarzıyla ilgi çekici lokantaları ve çay bahçeleri bulunmaktadır. 

Milas Mesireliği ile Gölcük Gölü Tabiat Parkı

Isparta’ya 10 km.lik bir asfalt yolla bağlı olan Milas Mesireliği, soğuk suları ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Milas Mesireliği’nin hemen 500 m üstünde bulunan Gölcük Gölü Tabiat Parkı, eşsiz güzellikleriyle bir doğa harikasıdır. Tabiat parkı, Isparta ve yöre halkının günübirlik dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılayan bir tabiat harikası olarak, özelliğini yıllardan beri korumaktadır.    

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Dağı-Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi, kayak ve dağcılık sporuna gönül verenlerin yeni gözde mekânıdır. Doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile amatör kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri 8-10 km.ye ulaşan benzersiz parkurlar sunmaktadır. Kayak Merkezinde, 3 adet telesiyej, 1 adet teleski (T-Bar) ile 2 adet babylift bulunmaktadır. Kayak Merkezinden Eğirdir Gölü’nün manzarasını izlemek mümkündür. Kuzey Disiplini, Alp Diplisini, Tur Kayağı, Snowboard, Dağcılık, Botanik Gözlemciliği ya da Trekking Kayak Merkezinde yapılabilecek aktivitelerdendir.

Davraz Kayak Merkezi, Isparta il merkezine 26 km, uzaklıkta olup, ulaşım problemi olmayan bir turizm alanıdır. Kayak Merkezinde 3 adet dağ kafeteryası ve 3 adet otel tesisi vardır. Kayak Merkezine 8 km uzaklıkta ve Davraz’ın giriş kapısı olan Çobanisa Köyü’nde de, 1 adet pansiyon yer almakta ayrıca Eğirdir ve Isparta’da bulunan otellerden de faydalanılmaktadır.    
Isparta Belediyesi Hizmet Binası, Mimar Sinan Caddesi No:1 | T. + 90 (246) 211 6000 | F. + 90 (246) 212 0869
© 2016 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü