El Sanatları
facebookTwitterGoogle Plus
Hedef Kitlemiz: Dünya genelinde yetişkin eğitiminin profili, toplumlara ve katmanlarına göre hayli çeşitlilik göstermektedir. Ülkemizdeki en yaygın yetişkin eğitim kurumu olan ISMEK’ in hedef kitlesi de oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Kursiyerlerimiz arasında: en kadınları, genç kızlar ve erkekler, işsizler, halen bir işte çalışanlar, yaşlılar, emekliler vb. toplumun her kesiminden insanlar bulunmaktadır. Örgün eğitimin herhangi bir kademesinden ayrılmış kursiyerlerimizin yanında bu kurumlardaki eğitimlerini en üst düzeyde tamamlamış olanlar da ISMEK eğitimlerini tercih edebilmektedir.

ISMEK’ te eğitim alabilmek için 15 yaşını doldurmak gerekmekte, üst yaş sınırı ise bulunmamaktadır. Zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış her vatandaşımız ISMEK kursiyeri olabilmektedir. Bunun yanında 15 yaşından küçükler içinde kurslar vermekteyiz. Kayıtlar her yıl Eylül ayında yapılmakta; dersler Ekim ayında başlamaktadır. Haziran ayında ise eğitim dönemi sona ermektedir. Yılda üç dönem hizmet verilmektedir. MEB’ nin belirlediği müfredatlar çerçevesinde 3-3.5 ay eğitimlerimiz sürmektedir. Branşın kredisini dolduran ve başarılı olan kursiyerlere SDÜ (Süleyman Demirel Üniversitesi) onaylı kurs bitirme sertifikası verilmektedir. ISMEK’ in vermiş olduğu SDÜ onaylı kurs bitirme belgeleri bütün Türkiye’ de geçerlidir. 

Sosyal Fonksiyonlar: ISMEK eğitimleri, Isparta’ lıların içindeki yetenekleri keşfedip ortaya çıkarmakta, istihdam edilebilirliklerini artırmakta, farkındalıklarını ve birikimlerini zenginleştirmekte, üretip gelir elde etmelerine imkan hazırlamaktadır. Kursiyerlerimizi rehabilite eden, yalnızlıktan kurtaran ve dostluklar kurdurarak sosyal bir çevre edindiren, özgüven kazandıran kurs merkezlerimiz birer kültür mozaiği olması açısından da önem taşımaktadır. Eğitimlere katılan guruplar arasında; yaş, din, dil, ırk, uyruk, eğitim düzeyi, cinsiyet, meslek, statü vb. hiçbir ayrım gözetilmeden pek çok insan kurs merkezlerinde bir araya gelmektedir. Bu ortamlarda kültürel paylaşım ve etkileşim en üst şekilde gerçekleşmektedir. Bu açıdan ISMEK eğitimleri, toplumsal barışın korunup geliştirilmesi hususunda çok önemli fonksiyonlar icra etmektedir. Kurslara nasıl kayıt yaptırabilirim?

Kurslara başvuru tarihlerinin duyurulması ile ISMEK birimimize şahsen gelerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kurslara kayıtta hangi belgeler istenmektedir?
Kurslarımıza kayıt yaptırabilmeniz için T.C. Kimlik numaranızı içeren resmi bir belgenin (nüfus cüzdanı, ehliye v.b) fotokopisi ile ISMEK birimimizde size verilen başvuru formunu doldurarak kayıt yaptırabilirsiniz.

Kurslardan faydalanmak ücretli mi?
Isparta Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde verilen kurslarımız ücretsizdir. Sertifikalı kurslarımızda kurs giderleri için makbuz karşılığı 30 TL alınmaktadır.

Kurslara kayıt yaptırabilmek için yaş sınırlaması var mı?
15 yaşını doldurmuş, ilköğretim eğitimini bitirmiş her birey kurslarımıza başvuruda bulunabilir.

15 yaşından küçükler içinde kurslarınız var mı?
Bazı dönemlerde (yaz dönemi gibi) 9-15 yaş çocuklarımız içinde kurslar düzenlenmektedir. 

Kurslarda eğitim süresi ne kadar?
Branşların farklı kurs saatleri olması dolayı ile eğitim süresi kursa göre değişiklik göstermektedir. İngilizce, Bilgisayar Kullanımı gibi kurslarımızda eğitim süresi 3-3,5 ay sürmektedir.

Kurslarda başarı ile tamamlayanlara kurs bitirme belgesi (sertifika) veriliyor mu?
Devamsızlık süresini aşmayan, kursun modül sınavlarını başarı ile geçen kursiyerlerimize Süleyman Demirel Üniversitesi onaylı kurs bitirme belgesi (sertifika) verilmektedir. Bazı kurslarımızda kurs bitirme belgesi (sertifika) yerine katılım belgesi verilmektedir. 

EL SANATLARI BİRİMİ

Isparta Belediyesi olarak kaybolmaya yüz tutmuş ‘‘Türk El Sanatlarını’’ gelecek nesillere aktarmak amacıyla el nakışı atölyeleri ve tekstil atölyeleri kurularak kadınlarımıza istihdam oluşturulmuştur.

Çağımızda teknolojinin her alanda olduğu gibi el sanatlarında da yer almasıyla, milli kültürümüzün bir bölümünü oluşturan el sanatları kendine has özelliğini yitirmiştir. Yeniden bu niteliklerin günlük yaşantımızda yerini alması, milli mirasımızın gelecek nesillere aktarılması ve kaybolmaması amacıyla önemli adımlar atmaktayız.

Gerek atölyemizde, gerek mahalle kurslarımızda ve evlerimizde yapılan çalışmalar tamamen ev hanımlarımız tarafından yapılmaktadır. Amacımız; ev hanımlarımızın el emeklerini kazanca dönüştürerek aile ekonomilerine katkıda bulunmaları bizlere mutluluk vermektedir.El nakışı olarak ipek ip, ipek kumaş ile yapılan çalışmalarda;
TÜRK İŞİ, HESAP İŞİ, ANTEP İŞİ, MARAŞ İŞİ, TEL KIRMA, KANAVİÇE, KOZA, ve İĞNE OYASI teknikleri uygulanmaktadır.

Tekstil Çalışmalarımızda;

YATAK ÖRTÜSÜ, PİKE TAKIMLARI, NEVRESİM TAKIMLARI, BEBEK ve ÇOCUK YATAK TAKIMLARI, KIRKYAMA EL ve MAKİNA ÇALIŞMALARI yapılmaktadır.TÜRK İŞİ: Türk işlemelerinde desen itibariyle doğadan alınan motifler görülmektedir. Türk işlemelerinde motiflerin etrafı kavisle çevrilidir. Hatların ince ve kıvrak olması Türk motiflerinin özelliğini belirtir. Eski işlemelerdeki motifler, kişilerin özelliğini, bulundukları yöre özelliğini taşımaktaydı. Türk işi yapımında dikkat edilecek teknik esaslar;

1-) Kumaş ve iplik kalınlıklarının orantılı olması

2-) Renklerin desene ve kumaşa uygun olması 

3-) İpliğin tarazlanmaması

4-) Desenin Türk işi karakteri taşıması

5-) İşlemenin ters ve düzünün bir olması

ANTEP İŞİ: Antep işi iplikleri sayılarak ve belli motif özellikleri dikkate alınıp kumaşın en ve boy ipliklerinin kesilerek çeşitli ajurların işlendiği ve motif kenarlarının susmalarla zenginleştirildiği bir tekniktir. Antep işinde ajurlar yapılmadan önce hesap işi antikası, sarma yapılarak ipliklerin atması engellenir. Ajur özelliğine göre fon, bir kes bir bırak, iki kes bir bırak şeklinde hazırlanabilir. Antep işi tekniğinde desen sayılarak kumaşa geçirilir. Deseni kumaşa geçirme çok önemlidir ve direkt işlemenin kalitesini etkilemektedir. Eğer desen kumaşa geçilirken hata yapılırsa, fonun kesiminde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğabilir. İplikleri kesilerek hazırlanan fonlar; 

1-) Mercimek ajuru

2-) Örümcek ajuru

3-) Kartopu ajuru

4-) Ciğerdeldi

5-) Cemelyan ajuru

   a-) Çitime  

   b-) Badem ajuru teknikleriyle yapılır.

HESAP İŞİ: Türk işlemelerinin nadide bir türüdür. İplik sayılarak yapılan ve iki taraflı yani tersiyle yüzü aynı görünüşte olan bir işlemedir. Hesap işinde sayılarak yapılmaya uygun desenler kullanılır. Hesap işinde en(atıkı) ve boy(çözgü) iplikleri aynı kalınlıkta ve sıklıkta düzgün ve sayılabilen kumaşlar olmalıdır. Aksi taktirde işlemeler kare esasına dayanmaz ve desen bozulur. Kumaşı germede ve işlemede kasnak kullanılır. Kasnak kumaşı gerdiği için daha kolay ve net işleme yapılasını sağlayan bir araçtır. Kumaşı kasnağa gererken mutlaka kasnak bezi kullanmak gerekir. Çemberlerin birbirine temas ettiği yerlere kasnak bezi konur. Yıkama yapılacağında mutlaka elde yıkayıp tersinden ütü bezi kullanılarak ütülenir. 

‘‘Sanat sonsuz güzelliktir ve iç ruhun dışa yansımadır’’ ilkesiyle yapılan çalışmalarımızın kadınlarımıza, Isparta’ mıza ve Türkiye’ mize hayırlar getirmesini diliyoruz.
Isparta Belediyesi Hizmet Binası, Mimar Sinan Caddesi No:1 | T. + 90 (246) 211 6000 | F. + 90 (246) 212 0869
© 2016 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü